Radość

Czy uzależniasz swoją radość od czynników zewnętrznych?
Ten film pokazuje, że prawdziwa radość jest w nas, bez względu na sytuację, czy pada deszcz, czy świeci słońce. Radość jest elementem naszej duszy.
Kiedy potrafimy delektować się każdą chwilą i przyjmować ją właśnie taką jaka jest, bez żadnych oczekiwań wtedy żyjemy w pełni.

Film z pleneru malarskiego “Radość chwili” Joanna Ratajczyk

Czy potrafisz cieszyć się każdym momentem swojego życia?

Czasami trudno nam przyjąć rzeczywistość taką, jaka jest. Mamy różne oczekiwania wobec sytuacji, osób, zdarzeń, zachowań innych oraz własnych. Nasze nastawienie, które mówi nam, że rzeczy powinny być “jakieś”, powoduje, że rodzi się w nas rozczarowanie. Narzekamy na sytuację lub na kogoś. Tak na prawdę, to my sami mieliśmy oczekiwanie wobec tego zdarzenia. Nasze niezadowolenie jest tylko wynikiem płynącym z powodu oczekiwań.

Pozwólmy rzeczywistości być taką, jaka jest.

Jedyne na co mamy wpływ w naszym życiu, to nasza reakcja na określoną sytuację. Od nas samych zależy czy podejdziemy z ciekawością dziecka czy z niezadowoleniem. Dziecko bawi się i korzysta z życia w bardzo różnych warunkach, czasami nawet ekstremalnych. Potrafi bawić się wszystkim co mu podejdzie pod rękę. Dziecko nie mówi: ta grzechotka powinna być bardziej zielona lub ta kałuża jest za mokra. Nie. Dziecko tak nie robi. Jest elastyczne i potrafi dostosować się do sytuacji jak woda płynąca w strumieniu przepływa pomiędzy kamieniami.

Z wiekiem, kiedy dorastamy, a nasza świadomość się zwiększa, zaczynamy patrzeć na otaczający nas świat przez pryzmat oczekiwań. Otoczenie wymusza na nas określone zachowania. Rodzice karzą nam być grzecznym (cokolwiek to znaczy…), dobrze się uczyć, słuchać starszych itp. Nauczyciele oceniają nas i oczekują dobrych wyników. Cały świat zbudowany jest na zależnościach. Kiedy dorastamy to sami zaczynamy powielać ten schemat. Z czasem przejmujemy rolę rodzica i nakładamy oczekiwania na kolejne pokolenie. Niestety zatracamy w tym wszystkim samego siebie. Nie pamiętamy już, kim tak na prawdę jesteśmy. Nasza prawdziwa natura, spontaniczna i pełna radości, została zasypana całą górą narzuconych zachowań i oczekiwań inny.

Zatrzymaj się na chwilę.

Poczuj ten moment. Rozejrzyj się dookoła. Pozwól sobie na bycie obserwatorem.

  • Co obecnie dzieje się w Twoim życiu?
  • Na jakim etapie teraz jesteś?
  • Jakimi ludźmi się otaczasz?
  • Gdzie mieszkasz?
  • Jak spędzasz wolny czas?

Nie oceniaj, tylko się przyglądaj.

Zaakceptuj to w jakim momencie swojego życia teraz jesteś oraz gdzie i z kim je dzielisz. To jest suma Twoich decyzji. Najlepszych, jakie na danym etapie swojego życia mogłeś podjąć.

Wyzwól w sobie radość!

Pozwól sobie na radość bez uwarunkowania. Bądź zadowolony tylko z tego, że istniejesz. Bez oczekiwań, bez przymusu. Doznaj szczęścia płynącego prosto z serca. Poczuj się jak dziecko. Obudź w sobie kreatywność. Poczuj, jak płyniesz z życiem. Napełnij się słodyczą.

Kochaj, doświadczaj i przeżywaj.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *