Jak pielęgnować radość?
W dzisiejszym wpisie chcemy podzielić się z Tobą naszymi doświadczeniami na temat radości oraz tego jak pielęgnować ją każdego dnia. Oczywiście jest to jedynie nasza perspektywa wynikająca z wielu lat doświadczeń, błędów, skutecznych praktyk i rozwiązań. Zaznaczamy jednocześnie, że nasza propozycja nie jest kompletnym rozwiązaniem do stosowania. Na pielęgnowanie radości składa się wiele elementów, a te wymienione poniżej to jedynie kilka w ogromnej układance jaką jest życie.
Zapraszamy,
Asia i Michał – projekt “Partner – Life Love Light”
Ułatwiamy czytanie naszych wpisów na blogu i teraz dla Ciebie przeczyta je lektor. Zasiądź wygodnie, zamknij oczy lub uruchom nasz film przy gotowaniu.
Wolisz czytać dalej samodzielnie? Pomiń ten plik audio.
Znajdowanie radości w codzienności
Znajdowanie radości w codziennych sytuacjach to klucz do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia zarówno będąc solo jak i w związku. Radość nie zawsze musi być efektem wielkich wydarzeń czy sukcesów, ale może pochodzić z drobnych momentów, które spędzamy samotnie lub dzielimy ze swoim partnerem. Praca nad tym, aby doceniać te chwile, jest pierwszym krokiem do pielęgnowania radości w życiu.
Emanowanie szczęściem to nie tylko odczuwanie radości, ale także bycie na odpowiednich, sprzyjających wibracjach. Te wibracje wynikają m.in. z duchowych praktyk i naszego wewnętrznego samopoczucia, które z kolei jest kształtowane przez nasze codzienne doświadczenia i sposób postrzegania świata dookoła nas.
Aby utrzymać sprzyjające wibracje, kluczowe jest na przykład dobre samopoczucie.
Nie jest ono jednak czymś, co pojawia się samo z siebie – jest to stan, który tworzymy świadomie poprzez nasze myśli i działania (choć nie tylko o to ale o tym kiedy indziej napiszemy).
Jednym z najpotężniejszych narzędzi do kształtowania dobrego samopoczucia jest zauważanie i docenianie dobra, które nas otacza. To dobro może być tak proste jak smak ulubionej herbaty, docenienie widzenia, słyszenia, oddychania czy wdzięczność za podstawowe rzeczy takie jak dostęp do wody, prądu, jedzenia, zdrowia, ogólnej samodzielności życiowej czy miejsca zamieszkania.
W naszej codzienności takie elementy jak cieszenie się z tego, co tak łatwo pominąć żyjąc z dnia na dzień, jest na porządku dziennym. Oczywiście, że sami kiedyś tego nie robiliśmy ale od lat stosujemy tą praktykę zwiększając tym samym naszą umiejętność w tym zakresie. Okazywanie przez nas wdzięczności ma tak ogromny wpływ, że nie da się tego opisać w żaden sposób ale mimo wszystko spróbujemy Cię przynajmniej zachęcić, aby stało się to również Twoim nawykiem. Chcemy jednak zaznaczyć, że to, co zawarliśmy w tekście to jedynie podstawy, dające Tobie możliwość poszerzenia perspektyw zainteresowań w tym zakresie. Zachęcamy do częstszego odwiedzania naszego bloga lub kanału Youtube, na którym stopniowo będziemy dodawać coraz bardziej rozbudowane techniki, które sami przetestowaliśmy i możemy z ręką na sercu polecić jako skuteczne.
Pozytywne wibracje
Gdy mamy dobre nastawienie do życia, emitujemy taki sygnał na zewnątrz, wpływając na wszystkich, których spotykamy, w tym na naszego partnera. Inni wyczuwając nasze pozytywne wibracje, zaczynają podświadomie dostosowywać swoje własne nastawienie do całości, co prowadzi do głębszego porozumienia, lepszej komunikacji i wzajemnej radości.
Czy nam zdarza się zapomnieć o tym co dobre i piękne? Oczywiście, choć z roku na rok jesteśmy coraz bardziej uważni, a to pozwala na zauważenie jeszcze większej ilości spływającego na nas dobra w każdej sekundzie życia.
Podstawą utrzymania takiego pozytywnego stanu są codzienne praktyki, takie jak wdzięczność, medytacja, świadomy oddech, autorefleksja itp. Te techniki, choć proste ale nie zawsze łatwe, mają potężny wpływ na nasz dobrostan, a przez to na jakość naszych relacji. W szczególności praktyka wdzięczności jest niezwykle skuteczna. Zaczynając dzień od chwili wdzięczności za to, co mamy, kierujemy nasze myśli i emocje w stronę pozytywnych wibracji. W ten sposób rośnie nam pasek energii życiowej.
Równie ważne jest docenianie siebie we wszystkim, co robimy.
Gdy nauczymy się doceniać samych siebie, stajemy się bardziej otwarci na docenianie innych, w tym naszego partnera. Autentyczne docenianie partnera zaczyna się od nas samych. Wynika ono z naszej zdolności do zrozumienia i odczuwania tego, co to znaczy być docenianym.
My na przykład, bardzo doceniamy teraz Ciebie, że poświęcasz część swojego czasu na przeczytanie tego tekstu, w którym zawarliśmy bardzo cenne dla nas elementy codzienności. Wyrażamy jednocześnie wdzięczność za to, że jesteś tutaj z nami, dzięki czemu na poziomie energii, wspólnie tworzymy wspaniały projekt, który staje się częścią świadomości ludzkości.
Wracając do tematu, pragniemy zauważyć, że nawet najdrobniejsze gesty docenienia mogą mieć wielki wpływ na naszą relację, nie tylko w związku. Mogą one przekształcić codzienne zwykłe momenty w momenty pełne radości, a docenianie partnera (i innych osób) na co dzień jest jednym z najważniejszych elementów w budowaniu i utrzymaniu szczęśliwej, pełnej radości relacji. Pamiętajmy, że docenienie to nie tylko myśli i słowa, ale również działania, które pokazują naszemu partnerowi, jak bardzo cenimy jego obecność w naszym życiu.
Praca nad rozbudową związku nie jest łatwym zadaniem, ale dzięki prostym technikom i codziennym praktykom, możemy uczynić ten proces radosnym i satysfakcjonującym.
Jest wiele osób, które obawiają się zmian, jednak każda zmiana zaczyna się od małych kroków. Jest też coraz więcej osób, które chcą pokonać te obawy i na to też są skuteczne sposoby. Nie musimy od razu zanurzać się w skomplikowane techniki, gdyż wtedy jest ogromna szansa na to, że nie podtrzymamy tego co nowe i sprzyjające. Często największą siłę mają proste, codzienne praktyki, które, jeśli będą stosowane konsekwentnie, przyniosą ogromne korzyści.
Nasz cel powinien być prosty: pielęgnować radość, tak aby stawała się ona naturalną, codzienną częścią naszego życia.
Niezależnie od tego, jakie wyzwania czy przeszkody stoją na naszej drodze, pamiętajmy, że nasze szczęście i radość zależą przede wszystkim od nas samych, od naszego nastawienia i od naszej gotowości do pielęgnowania pozytywnych wibracji w naszym życiu i naszym związku. Przypomnijmy sobie, że każdy dzień to nowa szansa na odnalezienie mnóstwa radości i szczęścia, nie tylko dla nas samych, ale także dla osoby, z którą dzielimy nasze życie.
Ważna informacja
Posiadanie wiedzy to jedno, a stosowanie jej to coś całkowicie innego. Dlatego, aby ten wpis miał swoją moc, potrzebna jest Twoje zaangażowanie. Stosowanie praktyki samo z siebie nie zainstaluje się w Tobie – to samodyscyplina. Aby jednak ułatwić sobie start z ćwiczeniami, które wymagają poświęcenia dodatkowego czasu, zacznij od budzika. Wyznacz sobie odpowiednią godzinę do spędzenia czasu ze sobą i w tym czasie wybierz sobie dowolne ćwiczenie, które stopniowo będzie Ciebie rozwijać. Oczywiście pod warunkiem regularnego stosowania. Natomiast w przypadku wyrażania wdzięczności za wszelkie dobro, którego doświadczasz w życiu, możesz w celu wyrobienia nawyku, zastosować karteczki-przypominajki post-it rozmieszczone w całym mieszkaniu/domu lub serię przyjacielskich budzików.
Poniżej przedstawimy Ci jak można zacząć wprowadzać w praktyce to, do czego zachęcamy.
Praktyka
Praktyki takie jak wdzięczność, medytacja, świadomy oddech czy autorefleksja mają ogromne znaczenie dla naszego samorozwoju, samodzielności i tworzenia pozytywnych relacji. W naszym doświadczeniu, te techniki pomagają nam nawiązać głębszy kontakt z samym sobą, z innymi ludźmi i z samym Wszechświatem.
1. Wdzięczność
Wdzięczność to silna praktyka duchowa, która pomaga nam skupić się na pozytywach w naszym życiu. Kiedy jesteśmy wdzięczni, skupiamy się na tym, co mamy, a nie na tym, czego nam brakuje. Zanim przejdziesz do dalszej części tekstu, zastanów się jak dziś (lub wczoraj) przebiegał Twój dzień. Czy monotonia życia zjadła Cię na śniadanie czy może jednak z radością wstałaś/eś z łóżka? Czy dalsza część dnia to tak często powtarzana przez wielu “masakra”, czy może jednak udało Ci się uśmiechać do wszystkiego dookoła?
Codzienna praktyka wdzięczności może polegać na zapisywaniu trzech rzeczy, za które jesteś wdzięczna/y każdego dnia. To prosta, ale potężna technika, która pomaga przyciągnąć więcej pozytywnych doświadczeń do naszego życia.
Jeśli zapisywanie swojej wdzięczności wg Ciebie nie jest tym, co Ci odpowiada na ten moment, spróbuj mimo wszystko. Aby móc się wypowiedzieć na dany temat, trzeba również zaliczyć praktykę, a nie jedynie mieć wyobrażenie na dany temat. Jeśli poddasz się tej praktyce, po czasie stanie się ona Twoim nawykiem między innymi dlatego, że bycie wdzięcznym jest po prostu przyjemne. Być może odłożysz pisanie ale codziennie stosowana wdzięczność pozostanie z Tobą na całe życie. Dzięki wdzięczności wykonywanie codziennych czynności uruchomi uważność w tym co robisz, a to z kolei doprowadzi Cię do bycia w tu i teraz. Taka umiejętność ogromnie wiele zmienia w życiu, jednak omówienie tego zdecydowanie wykracza poza ten wpis.
2. Medytacja
Medytacja to praktyka, która pomaga uspokoić umysł i połączyć się z naszym wewnętrznym ja. Praktyka ta pomaga zredukować stres i lęk, poprawia koncentrację i wspomaga ogólne samopoczucie. Istnieją różne formy medytacji, od skupienia się na oddechu, przez medytację uważności, aż po bardziej zaawansowane techniki. Ważne jest, aby znaleźć formę medytacji, która najlepiej pasuje do Ciebie i praktykować ją regularnie, bo tylko wtedy przynosi ona korzyści. Wiele osób zaczyna i kończy zbyt wcześnie, przez co dochodzi do błędnego wniosku, że takie praktyki nic nie dają. Ponadto w dzisiejszych czasach medytacja stała się modna oraz przyjęła formę fitnessu czy innych ćwiczeń, co zmienia również jej formę i efekty.
3. Ćwiczenia oddechowe
Oddech jest nierozerwalnie związany z naszym stanem emocjonalnym i mentalnym. Większość ludzi nie oddycha – serio. Oddechy, które większość ludzi wykonuje są bardzo płytkie, a do tego niejednokrotnie niszczone papierosami czy innymi cudakami “nowoczesnej” technologii.
Prawidłowo wykonane ćwiczenia oddechowe pomagają nam zyskać kontrolę nad naszymi emocjami i wprowadzić spokój i równowagę do naszego życia. Proste ćwiczenie polegające na świadomym oddychaniu, kiedy skupiasz się na każdym wdechu i wydechu, może przynieść Ci natychmiastowe ulgi w stresie i pomóc poczuć się bardziej ugruntowaną/ym i skoncentrowaną/ym.
Świadomy oddech to technika, która polega na skupieniu się na każdym wdechu i wydechu, zwracając uwagę na szczegóły takie jak: tempo, głębokość oddechu, uczucie powietrza wchodzącego i opuszczającego nasze ciało.
Świadomy oddech pomaga w redukcji stresu, poprawia koncentrację, a także pomaga w osiągnięciu głębszego poziomu relaksacji. Dzięki tej praktyce, możemy uczyć się, jak być bardziej obecnymi w danym momencie, zamiast zamykać się w przeszłości lub przyszłości, które często są źródłem naszego niepokoju. Podejmując codzienne decyzje z tego poziomu (strachu) nie podążamy w kierunku lekkości życia.
Oto jak można praktykować podstawy świadomego oddechu:
- Znajdź wygodne miejsce do siedzenia. aby utrzymać prostą sylwetkę dla swobodnego przepływu energii. Możesz zamknąć oczy (zalecamy), jeśli to Ci pomaga skupić się.
- Zacznij zwracać uwagę na swój oddech. Nie próbuj go zmieniać, po prostu zauważ, jak naturalnie wchodzi i wychodzi.
- Przy wdechu zwróć uwagę na odczuwanie przemieszczanego powietrza wchodzącego do Twojego nosa, wypełniającego, a następnie opuszczającego Twoje ciało.
- Jeśli Twoja uwaga zaczyna błądzić (a z pewnością tak się stanie), delikatnie skieruj ją z powrotem na oddech. Nie ma potrzeby oceniania się za to, że umysł błądzi. To jest naturalne. Ważne jest delikatne przypominanie sobie o skupieniu na oddechu. Bardzo pomocne mogą okazać się prowadzone medytacje dostępne zarówno bezpłatnie na Youtube jak i w płatnych szkoleniach.
- Praktykuj to przez kilka minut każdego dnia, stopniowo zwiększając czas.
Pamiętaj, że celem świadomego oddychania nie jest osiągnięcie pewnego stanu umysłu (choć w przypadku różnych dostępnych szkoleń wiele zależy od osoby prowadzącej, która np łączy kilka technik w jedną), ale raczej praktykowanie świadomości i obecności w danym momencie. Jest to praktyka, która z czasem się pogłębia, a jej korzyści mogą się ukazywać w różnych aspektach naszego życia, w tym w relacjach z innymi.
Dostępnych jest bardzo wiele książek, porad i szkoleń w tym zakresie dlatego jeśli postanowisz naprawdę pooddychać, to na pewno znajdziesz w Internecie mnóstwo rozwiązań. Stopniowo też będziemy zamieszczać sprawdzone rozwiązania, które stosujemy od lat lub zachęcać do udziału w szkoleniach online lub na żywo.
4. Autorefleksja
Autorefleksja to praktyka zatrzymywania się i analizowania naszych myśli, uczuć i zachowań. Może to pomóc nam zrozumieć, co naprawdę czujemy i dlaczego tak reagujemy. Autorefleksja pomaga nam rozwijać samodzielność i samorozwój, ponieważ pozwala nam na zrozumienie siebie i naszych potrzeb na głębszym poziomie. Z kolei z takiego poziomu znacznie bardziej świadomie kładzie się fundamenty pod wszystko, co się zaczyna w życiu robić, w tym również tworzenie związku z drugą osobą.
Autorefleksja jest procesem, który pozwala nam patrzeć wstecz na nasze myśli, uczucia i działania, aby zrozumieć, jak one wpływają na naszą codzienną rzeczywistość. W kontekście samorozwoju i tworzenia zdrowych relacji, autorefleksja jest nieocenionym narzędziem, które pozwala na odkrycie prawdziwego siebie, a także na zrozumienie, co naprawdę jest dla nas ważne.
W stosowaniu autorefleksji, istotne jest, aby poświęcić czas na zadawanie sobie pytań, które pomogą nam zrozumieć, jakie są nasze przekonania, wartości i cele. Przykładowe pytania mogą obejmować: “Jakie są moje najważniejsze wartości?”, “Czego naprawdę chcę w życiu?” czy “Jakie są moje silne strony i słabe strony?”. Odpowiedzi na te pytania mogą dostarczyć nam cennych informacji, które pomogą nam lepiej zrozumieć siebie i skierować nasze działania w stronę naszych prawdziwych pragnień.
Oto lista przykładowych 12 pytań:
- Co dzisiaj sprawiło mi najwięcej radości?
- Jakie są trzy rzeczy, za które jestem dzisiaj wdzięczna/y?
- Jakie emocje dominowały we mnie dzisiaj i dlaczego?
- Jakie wyzwanie dzisiaj pokonałam/em i co mnie to nauczyło?
- Czy zauważyłam/em dzisiaj jakieś negatywne wzorce w moim myśleniu?
- Jakie decyzje dzisiaj podjąłam/em i dlaczego? Czy były one zgodne z moimi wartościami?
- Jakie moje zachowania dzisiaj były skuteczne, a które wymagają poprawy?
- Jak wyglądał dzisiaj mój dialog wewnętrzny? Czy był konstruktywny czy destrukcyjny? Czy słowa, które do siebie wypowiadam są budujące czy niszczące?
- Jakie aspekty mojego życia sprawiają mi obecnie najwięcej satysfakcji?
- Czy dzisiaj robiłam/em coś, co mnie inspirowało lub pasjonowało?
- Czy dzisiaj robiłam/em coś dla siebie, co pozwoliło mi się zrelaksować i odprężyć?
- Jakie są moje obecne cele i czy dzisiaj podjęłam/em jakiekolwiek działania, aby je osiągnąć?
Co w tej praktyce dla wielu osób jest najtrudniejsze?
Zatrzymanie się na chwilę w życiu (a właściwie zauważenie wreszcie czym jest życie), aby pobyć ze sobą i dać sobie czas i przestrzeń na zadanie takich pytań, aby dostać się do odpowiedzi.
Autorefleksja jest również kluczowa w kontekście radzenia sobie ze stresem i konfliktami. Często, kiedy jesteśmy pod wpływem silnych emocji, możemy reagować impulsywnie, bez zrozumienia, dlaczego tak reagujemy. Autorefleksja pozwala więc zatrzymać się i zrozumieć to, co naprawdę czujemy, a także zidentyfikować to, co wywołało te emocje. To pozwala na lepsze zarządzanie naszymi emocjami i na bardziej świadome reagowanie na stresujące sytuacje.
W kontekście relacji, autorefleksja może pomóc nam lepiej zrozumieć nasze potrzeby i oczekiwania wobec innych. Często, konflikty w relacjach wynikają z niedopowiedzeń lub niezrozumienia. Dzięki autorefleksji, możemy lepiej zrozumieć, czego naprawdę oczekujemy od naszych partnerów, co z kolei pozwala na bardziej otwartą i efektywną komunikację o czym piszemy i mówimy szerzej w naszych innych materiałach na blogu i kanale Youtube.
Podsumowując, autorefleksja to potężne narzędzie, które może przyczynić się do naszego samorozwoju, samodzielności i zdolności do budowania zdrowych relacji. Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć siebie, nasze myśli, uczucia i działania, co pozwala nam żyć bardziej autentycznie i harmonijnie.
Te techniki, w połączeniu z otwartością i chęcią do nauki i rozwoju, mogą przynieść pomocne zmiany w Twoim życiu.
Poprzez regularne praktykowanie tych technik, nie tylko zaczynasz rozumieć siebie na głębszym poziomie, ale zaczynasz dostrzegać zmiany w relacjach z innymi.
Nam, dzięki tym technikom (ale podkreślamy, że nie tylko tym) udało się osiągnąć bardzo wiele w zakresie zdrowia, wszelkich przejawów obfitości czy pozytywnych zaskakujących zdarzeń. Zależy nam, abyś zrozumiała/zrozumiał, że dzielimy się tym, co skuteczne, o ile tylko jest codziennie praktykowane, nawet pomimo wielu wykonywanych błędów szczególnie na początku tej drogi.
Przypominamy!
Posiadanie wiedzy to jedno, a stosowanie jej to coś całkowicie innego. Dlatego, aby ten wpis miał swoją moc, potrzebna jest Twoja praktyka. Stosowanie praktyki samo z siebie nie zainstaluje się w Tobie – trzeba uruchomić samodyscyplinę. Aby jednak ułatwić sobie start z ćwiczeniami, które wymagają poświęcenia dodatkowego czasu, zacznij od ustawienia budzika. Wyznacz sobie odpowiednią godzinę do spędzenia czasu ze sobą i w tym czasie wybierz dla siebie dowolne ćwiczenie, dzięki któremu we własnym tempie będziesz się rozwijać. Oczywiście wszystko to zadziała pod warunkiem regularnego stosowania.
Natomiast w przypadku chęci wyrażania wdzięczności za wszelkie dobro, którego doświadczasz w życiu, możesz zastosować karteczki-przypominajki post-it rozmieszczone w całym mieszkaniu lub serię budzików. Będą Ci one skutecznie przypominać, aby wyrobić w sobie nowy nawyk.
Na koniec zwracamy się z prośbą do Ciebie o komentarz lub wiadomość e-mail o tym, na ile powyższy tekst jest dla Ciebie pomocny oraz jakie tematy mielibyśmy bardziej rozwinąć w pierwszej kolejności w najbliższym czasie. Jesteśmy bardzo ciekawi Twoich przemyśleń, co z pewnością może nas wspomóc w coraz lepszym dobieraniu treści na naszego bloga i kanał Youtube.
Dziękujemy, że jesteś z nami.
Pozdrawiamy Cię gorąco
Asia i Michał – projekt “Partner – Life Love Light”